Przejdź do treści
Strona główna » Obiekty » Dawny szpital w Tykocinie

Dawny szpital w Tykocinie

Podczas przebudowy centrum Tykocina około 1750 roku Jan Klemens Branicki ufundował parafialny szpital znajdujący się na rogu dzisiejszych ulic 11 Listopada oraz Jorydyka. Przybytek rozpoczął działanie niedługo później bo już  w 1755 r. dokumentem hetmański otrzymuje uposażenie, co zostaje potwierdzone w 1768 roku. Z dwóch dokumentów dziś dostępny jest jedynie ten drugi i to z niego dowiadujemy się na jakich zasadach funkcjonował szpital.

Branicki utrzymywał wspólnotę złożoną zawsze z „6 dziadów i 6 bab”, poprzez żywność pochodzącą z folwarku stelmachowskiego. Z południa na wozach dostarczano w beczkach i skrzynkach żyto, jęczmień, groch, gryka, warzywa i słoninę. Każdy z pensjonariuszy miał dostawać co dwa lata ubranie, a fundusz pieniężny za nie wypłacał ekonom tykociński dla burmistrza miasta. Pominięcie pensjonariuszy w obrocie gotówką było zapewne zabezpieczeniem przed roztrwonieniem funduszu. Burmistrz miał także dbać o opał na zimę dla lokatorów.

Na czele pensjonariuszy stał najstarszy z nich mężczyzna. „Starszy” reprezentował przed proboszczem wspólnotę oraz nadzorował pozostałych pensjonariuszy w ich obowiązkach ustalonych przez fundatora. W zamian za opiekę mieli za zadanie strzec w czasie godzin otwarcia kościoła tykocińskiego i dbać o jego czystość (do tego zobowiązano kobiety).  Obowiązywał zakaz pijaństwa i wymóg kulturalnego obycia. Oprócz tego pensjonariusze mieli co dzień ofiarowywać swą pracę Bogu w intencji Branickich, a także modlić się za dusze zmarłych nie mających żadnego ratunku. Na ulicach Tykocina leczonych można było rozpoznać po zielonym ubiorze z czerwonymi krzyżami. Mężczyźni nosili żupany, a kobiety jubki, czyli kaftany damskie z rękawami do łokcia oraz spódnice.

Według dokumentów z 1771 roku, gmach był murowany i kryty dachówką. Szpital w Tykocinie funkcjonował przez cały XIX wiek. Od około polowy tego wieku jego pensjonariusze byli nazywani nie dziadami, ale służbą kościelną. Koniec działalności przypada na początek II wojny światowej, choć w świadomości starszych mieszkańców pozostał sakralny charakter miejsca w nazwie – organistówka.

Dziś zachowany barokowy parterowy budynek należy do parafii tykocińskiej i jest dowodem działalność prospołecznej hetmana oraz elementem jego dorobku. Szpital składa się z czterech izb ułożonych w parach i rozdzielonych przelotowym korytarzem. Sklepienia we wnętrzu są kolebkowe oraz po części drewniane. Po szpitalem znajduje się rozległa piwnica, być może pochodząca ze starszego budynku z przed fundacji Branickiego.

Autor: Hubert Lepionka

Literatura:

Choińska, M. 2013. Społeczeństwo miasta Tykocina w XVIII i XIX wieku. maszynopis pracy doktorskiej. Białystok.

Karta ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa pt. „ Przytułek dla Starców, tzw. Szpital” autorstwa Jerzego Tołłoczko i Łucji Włoch z 1991 roku.

Skip to content