Muzeum Podlaskie w Białymstoku przywiązuje szczególną wagę do postaci Jana Klemensa Branickiego, jednego z najzamożniejszych magnatów osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej, właściciela rozległych dóbr, na Podlasiu skupionych wokół Białegostoku, Choroszczy i Tykocina. Jego aktywna działalność w wielu dziedzinach wciąż skupia uwagę badaczy, którzy w swoich dociekaniach zajmują się świeckimi i sakralnymi fundacjami hetmana, dworem, kompozycjami ogrodowymi, założeniami urbanistycznymi, hetmańską kolekcją sztuki i biblioteką, teatrem i muzyką oraz zaangażowaniem politycznym i udziałem w życiu publicznym.
W październiku 2021 r. obchodziliśmy 250. rocznicę śmierci Jana Klemensa Branickiego, natomiast we wrześniu bieżącego roku obchodziliśmy 333. rocznicę urodzin Hetmana. W tym okresie Muzeum Podlaskie przeprowadziło szereg działań naukowych, wystawienniczych i edukacyjnych ukazujących rolę rodu Branickich – Gryfitów w dziejach Podlasia.
Obchody rocznicowe to także dobra okoliczność do stworzenia platformy cyfrowej pod nazwą podlasiebranickich.pl. Jej celem jest powstanie wirtualnej przestrzeni, gdzie zostanie zebrane w jednym miejscu i udostępnione cyfrowo rozporoszone dziedzictwo kulturowe rodu Branickich. Projekt zakłada stworzenie bazy zdjęć i opisów cennych pamiątek i zasobów archiwalnych o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym, w skład których wchodzą: dokumenty archiwalne, obiekty architektoniczne czy dzieła sztuki. Na stronie znajdują się zabytki nie tylko ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale także instytucji świeckich i kościelnych, które dołączyły do projektu. Chcielibyśmy, aby portal był ogólnodostępnym kompendium wiedzy skierowanym do pracowników sektora kultury, nauki oraz wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o dziedzictwie Branickich na Podlasiu.
Jesteśmy przekonani, że nowoczesna platforma, stanowiąca zbiór rozproszonych zabytków pozostałych po rodzie Gryfitów, będzie stanowiła zachętę nie tylko do odwiedzin Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Choroszczy czy Tykocina, gdzie znajdują się główna siedziba i oddziały Muzeum, ale również do dłuższego pobytu w naszym województwie.