Przejdź do treści
Strona główna » Zasoby » Muzeum Podlaskie w Białymstoku » Muzeum Historyczne w Białymstoku

Muzeum Historyczne w Białymstoku

Makieta dawnego Białegostoku

Kontakt:
ul. Warszawska 37, 15-062 Białystok
tel. 85 74 82 119, kom. 509 336 878
e-mail: muzeum.historyczne@muzeum.bialystok.pl
www.muzeum.bialystok.pl/muzeum-historyczne/

Siedziba Muzeum Historycznego jest jednym z najlepszych przykładów miejskiej rezydencji w Białymstoku w stylu architektury secesyjnej nurtu klasycyzującego. Wybudowana została w latach 1910-1913 przez fabrykancką rodzinę Lurie. W 1923 r. kamienicę zakupił Samuel Hirsz Cytron, właściciel fabryki włókienniczej w Supraślu, dlatego zabytkowy budynek bywa nazywany ,,kamienicą Cytronów”.

W Muzeum oglądać można ekspozycję W białostockiej kamienicy przedstawiającą mieszczańskie wnętrza z początku XX wieku, a także dwie unikalne makiety: Odzyskana historia. Hotel Ritz oraz Białystok – makieta barokowego miasta. Druga z nich, największa w Polsce makieta multimedialna, przedstawia Białystok w II poł. XVIII wieku, w okresie największego rozkwitu, kiedy gospodarzem miasta był Jan Klemens Branickich.

Muzeum Historyczne zajmuje się głównie historią miasta i regionu. W jego zbiorach znajduje się ponad 70 tys. eksponatów, zgromadzonych w następujących działach: realia, ikonografia, numizmaty oraz archiwalia. Jednym z najcenniejszych dokumentów w zbiorach Muzeum jest niewątpliwie Przywilej Cechowy wystawiony w 1769 r. przez Jana Klemensa Branickiego i Izabelę Branicką.


Skip to content