Przejdź do treści
Strona główna » Zasoby » Muzeum Podlaskie w Białymstoku » Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Wnętrze pałacu Branickiego w Choroszczy

Kontakt:
ul. Pałacowa 2, 16-070 Choroszcz
tel. 85 71 91 233, kom. 509 336 795
e-mail: muzeum.wnetrz@muzeum.bialystok.pl
www.muzeum.bialystok.pl/muzeum-wnetrz-palacowych-w-choroszczy/

Pałac w Choroszczy był letnią rezydencją Jana Klemensa Branickiego. Wzorowany na siedzibach francuskich arystokratów pałacyk wzniesiono przed 1729 r. na sztucznie utworzonej wyspie. Jego rozbudowa i aranżacja trwały niemal pół wieku (ok. 1725–1771). Za rezydencją rozciągał się kikudziesięciohektarowy park. Do pałacu wiodła aleja obsadzona szpalerem wierzbowym, w pobliżu znajdowały się ogrody warzywne, oranżeria wraz z domkiem ogrodnika i holenderia. Kunsztownie zaprojektowany kompleks pałacowo–parkowy zachwycał najznakomitszych gości z kraju i zagranicy.

Dzisiaj w Muzeum prezentowana jest Ekspozycja Wnętrz Pałacowych z XVIII–XIX wieku. Wystrój pałacowych komnat tworzą meble, obrazy i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII w. Na piętrze pałacyku eksponowana jest kolekcja mebli polskich, w stylu francuskim i angielskim, z przełomu XVIII/XIX wieku oraz I połowy XIX wieku.

Cennymi eksponatami związanymi z Branickimi są ozdobne płyty kominkowe, pochodzące ze zniszczonego Pałacu Branickich w Białymstoku oraz z dawnej letniej rezydencji Branickich w Choroszczy.


Skip to content