Przejdź do treści
Strona główna » Zasoby » Muzeum Podlaskie w Białymstoku » Muzeum w Tykocinie

Muzeum w Tykocinie

Wystawa stała w Muzeum w Tykocinie

Kontakt:
ul. Kozia 2, 16-080 Tykocin
tel. 85 718 16 13, kom. 509 336 597
e-mail: synagoga@muzeum.bialystok.pl
www.muzeum.bialystok.pl/muzeum-w-tykocinie/

Siedzibą Muzeum są budynki pozostałe po miejscowej gminie żydowskiej. Wzniesiona w 1642 r. Wielka Synagoga usytuowana jest w częściowo zachowanej do dziś dawnej dzielnicy żydowskiej Tykocina. Zbudowana na planie kwadratu budowla nosi cechy renesansowo-barokowe. W 2013 r. znalazła się wśród 7 Nowych Cudów Polski w plebiscycie przeprowadzonym przez National Geographic Traveler.

W sali głównej Wielkiej Synagogi prezentowane są zachowane malowidła oraz odtworzone wyposażenie sali modlitewnej, m.in. drewnianą świętą szafę – aron ha-kodesz – służącą przechowywaniu Tory oraz odnowioną bimę. W wieży dostępne są dwie kameralne ekspozycje: Seder Pesach, będąca odwołaniem do żydowskiego święta Paschy, oraz Pokój rabina.

Zniszczony w czasie II wojny światowej Dom Talmudyczny (Beit Midrasz z XVIII w.) odbudowano w 1976 r. Prezentowana jest w nim ekspozycja stała Tykocin w nurcie historii – linearna opowieść o dziejach królewskiego miasta od 1425 r. do czasów współczesnych. Centralną częścią wystawy jest salon szlachecki, w którym narracja związana jest z dziejami rodu Branickich herbu Gryf i zmianami, jakie za ich sprawą dokonały się w Tykocinie.


Skip to content